Modely aut patří od pradávna k vášni většiny kluků, kteří si tak mnohdy plnili sny mít oblíbenou značku vozu alespoň jako jeho repliku. Generace kluků se nejčastěji pyšnily sbírkami tzv. „angličáků“ od výrobce Matchbox, které učarovaly nejen malé, ale i velké sběratele svými dokonale propracovanými detaily.

Spoluzakladatelem  firmy Matchbox byl Jack Odell, který ve věku 87 let zemřel v roce 2007. V současné době je majitelem ochranné známky Matchbox firma Mattel, která oslavila v roce 2002 kulaté jubileum – 50 let výroby modelů Matchbox.

Jak to vypadá s kovovými modely aut nyní?

Alfa Romeo 8C 2300 MONZA 1931 na Svetauticek.cz

Alfa Romeo 8C 2300 MONZA 1931 na Svetauticek.cz

Také v současné době má tento koníček řadu svých příznivců, přičemž určitě není od věci podotknout, že se mnohdy nejedná o zrovna nejlevnější zálibu. Některé částky za  kovové modely aut dosahují skutečně astronomických částek, zvláště pokud se jedná o limitované série či nějaké skutečné unikáty.Kovové modely aut je možné zakoupit v různých velikostech, tvarech i provedení, přičemž asi tou nejoblíbenější a nejrozšířenější variantou bývají sbírky modelů aut 1:18. Přesto v řadě obchodů specializujících se na prodej kovových replik naleznete samozřejmě i provedení 1:8, 1:12, 1:24 či 1:43.