Představme si společně, že se nacházíme tam, kde je omezený rozpočet a budeme se chtít zabývat nákupem čtyřkolky v motoshopu či bazaru. A stojíme před volbou podobně jako románová Sophie. Každé z těchto řešení budou mít klady i zápory, to je nesporné. V jednom případě nehrozí časté návštěvy servisů a případné zásadní vady, jenže v tom druhém je pořizovací cena tak nízká, že by bylo dobré si to vlastně propočítat, co se mi více vyplatí. A ve chvíli, kdy musím počítat s každou tisícovkou, musím mít na paměti, že se to může výrazně i prodražit, i když v počátcích bude dobrý úmysl a snaha ušetřit.

Srovnání čtyřkolek

Pokud vezmeme do pomyslného srovnání čtyřkolky, které budou totožné s tím rozdílem, že jedna bude nová a druhá ojetá čtyřkolka z bazaru, bude to mnohem snazší na objektivní úsudek. Předpokládejme, že známe ze zkušeností našich motoristických kolegů, o jaký stroj se vlastně bude jednat. Na co si dát pozor a co je na stroji nesmrtelné. To jsou informace, které se budou hodit do budoucna, abychom věděli, co vlastně lze střídmě očekávat. A nutno podotknout, že starosti nastanou v obou případech, jenom jednou budou prostě větší a bude to i trochu komplikovanější.

Bazarová nebo nová čtyřkolka

Čtyřkolka z bazaru bude mít navrch v případě, že majitel chtěl pouze přejít na nový model, i když byl se současným docela spokojen a tato čtyřkolka je všeobecně i ostatními považována za velmi kvalitní. Nebudete se tak muset trápit s tím, co vás budou stát náhradní díly, jelikož „držáci“ ze světa čtyřkolek si na tyto neduhy nepotrpí. Levné čtyřkolky jsou na tom jinak, a tam i u nových i u bazarových prostě sáhnete do kapsy častěji. Výjimka potvrzuje pravidlo, to jen abychom trh se čtyřkolkami nepaušalizovali.

Pokud prostě a jednoduše budete chtít zvolit snazší cestu se servisem a dostupností náhradních dílů, vezmete novou, stejně tak jako si budete chtít ušetřit čas a nejen starosti. Výsledné náklady budou hodně podobné. Nelze přesně určit, nové čtyřkolky jsou nejlepší.