Najväčší slovenský výrobca nízkoenergetických a pasívnych domov ForDom, s.r.o., Zvolen zaznamenal za rok 2012 celkové tržby vo výške 3,5 mil. EUR, čo bolo o 25 % percent viac ako v roku 2011. Ziskovosť firmy dosiahla vlani 5 % z tržieb. ForDom v roku 2012 zrealizoval 33 stavieb oproti 27 stavbám v roku 2011. Viac ako tretina tržieb pochádza  z exportu do Rakúska. Informoval o tom marketingový riaditeľ ForDom s. r. o. Branislav Kuzma.

 

 

 

,,Hlavným výrobným programom firmy je výstavba typových energetických  pasívnych rodinných domov ECOCUBE, ktorých doteraz postavila 20. Za dostupnú cenu – od 108 000 Eur, dostane majiteľ už za 4 mesiace od začatia výstavby, dom z ekologických materiálov, ktorý sa vyznačuje nízkou energetickou náročnosťou. Celkové náklady na bývanie dosahujú iba 40 až 60 eur mesačne a táto suma zahŕňa vykurovanie, chladenie, ohrev TUV a spotrebičev domácnosti. Pasívny dom sa vyznačuje vysokým komfortom, v zime je v ňom príjemne teplo a v lete chladno, so stále privádzaným čerstvým vzduchom, vhodný aj pre alergikov a astmatikov. Vetranie s rekuperáciou dodáva čerstvý vzduch v chladných a teplých mesiacoch, bez potreby otvárania okien. Malé tepelné čerpadlo zem – voda sa stará o teplú vodu a tepelnú pohodu stenovým vykurovaním“, konštatoval B. Kuzma.

 

 

 

Dodal, že ECOCUBE je postavený z ekologických materiálov, predovšetkým z dreva a izolačných materiálov. Pri výstavbe sú, ako akumulačná vrstva, použité nepálené tehly, hlinené omietky a ako izolačná vrstva sa používa aj ovčie rúno. Zákazník si môže zvoliť rôzne veľkosti typových montovaných domov a dispozičné riešenia, spomedzi niekoľkých produktových radov. Napríklad ECOCUBE+ má väčšiu obytnú plochu pre viacčlenné rodiny, ECOBASE je menší prízemný bungalov vhodný zvlášť pre seniorov, ECOTWIN je dvojdom vhodný aj pre menšie pozemky, ECORAD je v radovej zástavbe, vhodný pre developerov.

 

 

 

,,Ďalšou výhodou je pevná cena výstavby. Za dostupnú cenu, už od 108 000 Eur vrátane DPH, podľa výpočtu PHPP (Passive House Planing Package), dostane zákazník v akomkoľvek ročnom období hotový dom ,,na kľúč“.   PHPP je prehľadný projekčný nastroj vyvinutý pre projektantov a architektov. Tento program je určený na podrobný výpočet parametrov energeticky pasívneho domu. Zo zadania vstupných údajov vypočíta tepelnú stratu a vykoná výpočet energetickej bilancie objektu. Každý dom sa týmto nástrojom individuálne prepočítava podľa lokality a orientácie na svetové strany. Preto vieme určiť celkovú ročnú spotrebu na vykurovanie. Aj vďaka kvalitným izoláciám ISOVER vieme garantovať nízke mesačné náklady na energie“, upozornil B. Kuzma.

 

 

 

ForDom, s.r.o., Zvolen je najväčším slovenským výrobcom a dodávateľom nízkoenergetických a pasívnych montovaných rodinných domov celostenovej konštrukcie v SR.  Je aj výrobcom a distribútorom stavebných systémov a materiálov, ako krovy, nosné konštrukcie zastrešenia, výrobné haly, špeciálne drevené konštrukcie a iné energeticky úsporné montované stavby. Firma je držiteľom značky kvality drevostavieb, členom Zväzu spracovateľov dreva SR a Inštitútu energeticky pasívnych domov (IEPD). Na Slovensku, pri počte 20 zamestnancov, realizuje stavby v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Žilinskom, Košickom a Prešovskom kraji.

 

 

Viac informácií je na www.fordom.sk , www.mojpasivnydom.sk