Nikto z nás by určite nechcel skončiť ako pacient na onkológii. Znamenalo by to totiž, že trpí nejakým nádorovým ochorením a nevie si sám pomôcť. Odkedy sa začali robiť výskumy rôznych druhov nádorov, v medicíne sa objavilo veľa rôznych liekov na nádory a iné druhy rakoviny. Najčastejšie sa pri liečbe rakoviny používajú tri základné postupy a metódy:

  • chirurgická onkológia sa zaoberá priamo odstraňovaním nádorov z tela
  • radiačná onkológia používa na usmrtenie nádorových buniek rádiové žiarenie
  • chemoterapia používa na liečbu rôznych druhov rakoviny lieky, ktoré majú protinádorový účinok

Najčastejšie ide o cytostatiká, inak antibiotiká proti nádorom, ktorých úlohou je zabrániť deleniu nakazených buniek. Problém je však v tom, že tieto látky pôsobia rovnako aj na zdravé bunky. Bráni ich množeniu, čím vyvolávajú rôzne vedľajšie účinky liečby. Patrí k nim napríklad:

  • vypadávanie vlasov
  • poruchy trávenia a tráviaceho traktu
  • nevoľnosť, zvracanie vyvolané dráždením receptorov v mozgu, ktoré ovládajú zvracanie
  • oslabený imunitný systém, čím sa zvyšuje náchylnosť k infekciám

Cytostatiká sa využívajú najmä s kuratívnym zámerom, teda na celkové vyliečenie, alebo na predĺženie života a zmiernenie príznakov. Avšak pri liečbe zhubných nádorov v pokročilom štádiu sa používajú rôzne cytostatiká v kombinácii s radiačnou onkológiou. Okrem toho sa používajú aj v pooperačnej liečbe.

Nevýhodou liečby rakoviny pomocou chemoterapie je to, že mnoho pacientov s pokročilým štádiom rakoviny nezvládne záťaž na organizmus a podľahne infekciám alebo skolabuje celý organizmus. Preto je dôležité dbať na dostatočnú výživu organizmu počas liečby. O tom, čo potrebuje vaše telo najviac počas liečby sa poraďte so svojím onkológom.

Vo výžive by však nemali chýbať prírodné zdroje antioxidantov, vitamínov, minerálov, stopových prvkov, bielkovín a tukov. Najlepšia je kombinácia vhodného ovocia a zeleniny, vhodný pomer esenciálnych mastných kyselín, napríklad z ľanového oleja, prírodné aminokyseliny z mlieka, syrov a podobne. Správne stravovanie môže samo o sebe pomôcť ako prevencia pred vznikom nádorov, preto by sme ho nemali podceňovať.